Motivace 16. června 2017

Změna je život. A v případě boje s nadváhou či obezitou to platí doslovně

redakce 3 min 3830 přečtení

Mnoho lidí trpících nadváhou či obezitou si uvědomuje, že by potřebovali změnu. Málo z nich je však schopných ji sami uskutečnit. Většina z nich potřebuje impuls k tomu, aby změnu nastartovali a mohli začít žít svůj život naplno.

Takovým impulsem bylo pro Ondřeje Tunkra setkání s kamarádem, od kterého se dozvěděl o programu Cambridge Weight Plan.

„Cambridge mi doporučil známý, kterého jsem viděl poprvé, možná podruhé v životě. S nadšením popisoval, jak dokázal za pár týdnů shodit 40 kg. Nejsem typ člověka, který hned skáče do všeho po hlavě, a tak jsem se rozhodl, že si o CWP něco přečtu a zjistím více. Mezitím začali s Cambridge diet mí dva kamarádi. Viděl jsem jejich nadšení z průběhu a výsledky, které se dostavily téměř okamžitě. To mě přesvědčilo a rozhodl jsem se, že s dietou začnu.“

Ondřejovu důvěru v program ještě posílil profesionální přístup zkušené poradkyně Martiny Markové. Většina klientů se shoduje, že nejdůležitější a zároveň nejtěžší je dietu nastartovat. Jakmile se Ondřejovi podařilo překonat prvních 14 dní, z užívání Cambridge diet se podle jeho slov stal příjemný zvyk a zároveň rituál, kdy si každé 4 hodiny dal jeden ze 4 produktů, převážně koktejlů a tyčinek.

Ondřej se svojí poradkyní Martinou Markovou.

A co by Ondřej doporučil lidem, kteří chtějí začít s CWP?

„Důležitá je příprava, jak psychická, tak praktická. Začátek diety je dobré naplánovat a informovat se o průběhu. Před začátkem jsem si pomalu snižoval příjem potravy, snažil jsem se jíst menší porce. A začátek diety jsem naplánoval na víkend. Což bylo dobře. Skoro celý den jsem prospal. Můžu doporučit držení diety v letních měsících. Já začal s dietou v červenci, odpadla mi tedy starost, co jíst v horkém počasí a pochvaloval jsem si možnost vypít studený nápoj.“

K tomu, aby dietní program dodržel, mu byly motivací především výsledky, které na sobě mohl pozorovat takřka okamžitě. Již po měsíci a půl shodil 25 kg. Důležitou roli hrála však především pevná vůle a podpora okolí.

„Myslím, že nejdůležitější je, aby v sobě člověk našel vůli. Sám jsem nevěřil, že ta moje je až takhle silná. A pro případ, že by selhala, tu pro mě byli kamarádi, kteří vždycky říkali: i kdyby sis chtěl něco dát, my ti to nedovolíme. Budeme tě hlídat, i kdybychom měli jídlo shodit ze stolu.“ vzpomíná Ondřej.

I díky přístupu a podpoře přátel pro něj bylo jednodušší ovládat se v restauracích, na grilovačkách a jiných společenských akcích, kde bylo jídlo a alkohol.

Ondřej dietní program dodržel a zhubnul neuvěřitelných 77 kg. Na původní čísla už se nikdy vrátit nechce. Pevná vůle mu zůstala. Jí už všechno, ale s mírou. A když je výjimečná příležitost jako například setkání s přáteli, oslava narozenin nebo dovolená, dovolí si trochu zhřešit. Ale s mírou a vědomím toho, že svůj prohřešek vykompenzuje v následujících dnech, kdy bude hlídat, co jí a do denního harmonogramu přidá více pohybu.

A jak se jeho život změnil?

„Je spousta sportů, které jsem předtím kvůli váze dělat nemohl. Už během diety jsem začal s badmintonem, teď chodím 3x týdně do posilovny. Splnil jsem si i svůj sen svézt se na horské dráze. Vzpomínám si na jeden příklad, kterému se dnes už můžu zasmát: mám rád sportovní auta, a tak mi kamarádi chtěli dát k narozeninám projížďku v Porsche. A řešili, jestli se do něj vejdu. Takové problémy dnes už nemám.“ Říká s úsměvem Ondřej.

Související