Motivace 22. prosince 2017

Vánoce, Vánoce přicházejí. Kterým tradicím odzvonilo?

redakce 5 min 720 přečtení

Tradice jsou o přejímání moudrosti předků, některé z nich se však postupem času stávají neaktuálními. Jak vypadají ty novodobé a jak se dále mění?

Každá z generací si tradice přizpůsobuje. Od těch, které jsou neaktuální, v nesouladu se životním stylem či v rozporu s vírou, postupně upouštějí a nahrazují je novými, které buď přejímají z jiných kultur, nebo si je sami tvoří. V dnešní době je tento posun velmi patrný. Je to způsobeno mimo jiné i tím, že žijeme v době přebytku a blahobytu. To, že jsou v obchodech přeplněné regály a všechno je dostupné, však nebylo ještě v nedávné minulosti běžné. Alespoň ne pro generaci, která žila za komunismu. Současná generace mladých lidí, a především rodičů, však už není tímto dostatkem fascinována a začíná tradice, které modifikovali jejich rodiče, přehodnocovat. Často nevidí smysl v přejídání a zběsilém nakupování leckdy ne zrovna laciných darů. Kde tedy leží původ nejznámějších tradic a jak se dále transformují?

Advent, klidu čas?

Advent byl v křesťanském pojetí postním obdobím klidu a příprav na příchod spasitele. Každá adventní neděle měla svůj význam, tradice, určený průběh. Jejich charakteristiky zní: bdělost, pokání, radostné očekávání. Poslední, zlatá neděle byla ve jménu míru a pokoje. Výzdoba sestávala z chvojí, tradiční byl věnec, na kterém se každou neděli zapálila jedna ze čtyř svíček.

Advent má v dnešním pojetí do období klidu a míru opravdu daleko.

A jak to vypadá s adventem dnes? Přípravy nezačínají první adventní neděli, ale už začátkem listopadu, někde dokonce už v půlce října. Marketing se neptá na tradice, vytváří díky spotřebnímu přístupu společnosti tradice nové. Všude vidíme a slyšíme: Připravte se na Vánoce včas (tedy pomalu už v září), abyste nebyli před Vánoci ve stresu. A jak je to s výzdobou? Zde bez skrupulí přebíráme obří svítící soby, Santa Clause a další prvky, které do českých vánočních tradic rozhodně nepatří. Třeba krocana.

Štědrovečerní večeře: kapr, krocan, nebo kuře?

Velmi se rozšířila tradice přejídání o Vánocích. Na první pohled by se mohlo zdát, že kopíruje trend spotřební společnosti a že se jedná o tradici mladou, podnícenou dostatkem a momentálním blahobytem. Není tomu však úplně tak. Postní období o Vánocích zavedlo až křesťanství. Tradice plného stolu o Vánocích měla zaručit blahobyt a úrodu v příštím roce. Na stole se objevovala jídla ze surovin, které se v hospodářství vypěstovalo, součástí bylo ke štědrovečerní tabuli přibrat pocestné a dopřát i zvířatům.

Tradice plného stolu jídla se drží. Jen mu v některých českých domácnostech vévodí krocan.

Dnes většina z nás dodržuje zažitého kapra, salát a cukroví. Mnoho lidí si však i tuto „novodobou“ tradici upravuje k obrazu svému. Na štědrovečerních stolech se běžně objevují krocani, kuřata, lososové, či vegetariánské alternativy. Něco, co jsme sami vypěstovali, se objeví jenom těžko, obzvlášť ve městech, a kdyby nějaký cizinec zazvonil na Štědrý večer na zvonek, asi by se dočkal odbytí nebo v horším případě kontaktem s policií.

Tradice obdarovávání a vánočního stromku

Tradice dávání dárků sahá až do starověkého Říma. Tam se obdarovávali především děti. V pohanském pojetí bylo obdarovávání symbolem obětin bohům. Drobné dárečky se klady pod stromky v přírodě, zdobily se sušeným ovocem, oříšky a dalšími drobnostmi. Tradice vánočního stromu v domácnosti je poměrně mladá. Rozšířila se až v 19. století. Dnes symbolizuje místo, kde najdeme dárky. Ke chvíli, kdy je rozbalujeme, směřuje celé období adventu i šílenství v supermarketech, které začíná už v listopadu.

Novodobé tradice

Tradice, které převládaly posledních 20 let, se pozvolna mění. Společnost se transformuje, lidé se zajímají o zdravý životní styl a nad svými životy přemýšlejí.

Advent se opět stává obdobím klidu a míru. Pro lidi, zvláště ty s rodinami, je čas strávený s blízkými hodnotnější než společenská očekávání. Je běžné cukroví koupit, na úklid si pozvat uklízečku a koupit připravený (a vykostěný) kapří filet, či prostě šoupnout do trouby kuře. Pod stromečkem se také čím dál tím více objevují dárky nemateriální povahy. Například nějaký kurz, přednáška, lístky do divadla či na jinou kulturní akci či stále oblíbenější wellness nebo jiné relaxační pobyty. Oblíbeným dárkem jsou i dárky, které podporují charitativní projekty. Pod stromeček tak můžete dostat adoptovanou kozu nebo kalendář od UNICEFu.

Stejně tak se pozvolna mění i přístup ke tradicím spojeným s jídlem. Lidé aktivně zjišťují, jak jíst zdravě. A to se odráží i na štědrovečerním menu. Pokud chcete pár užitečných tipů, jak připravit štědrovečerní menu chutně a zdravě, mrkněte na naše zdravé a odlehčené recepty.

Související