Motivace 14. června 2017

Tip na výlet: nejkrásnější vyhlídky na Vltavu

Lenka Benešová 6 min 8827 přečtení

Krásný výhled, úžasná scenerie, tichá příroda, parádní místo pro selfíčko….tak to je vyhlídka Máj. Jeden z nejhezčích výhledů na meandry Vltavy.

Vyhlídka Máj

Málokoho by napadlo, že tento skvost se nachází pár kilometrů od Prahy. Udělejte si výlet na místo, kam se budete rádi vracet ve všech ročních obdobích. Místo, kde je možné relaxovat, načerpat energii, nebo se prostě jen kochat nádherou, kterou vytvořila příroda.

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko vesničky Teletín, asi 30 km od jihozápadního okraje Prahy. Do Teletína se dostanete autem, kde je vybudované parkoviště. Z něj se vydáte nahoru po louce (nebo po jejím okraji, pokud se tam zrovna pasou krávy) směrem k lesu a dále po zpevněné lesní cestě. Trasa je nenáročná a zvládnete ji i s dětmi. Asi po 1 km dojdete na skalní vyhlídku, kde se vám otevře dechberoucí výhled na Vltavu.zdroj: @benulka1981

Přímo pod sebou uvidíte bývalé Svatojánské proudy, které byly zatopeny vodou ze Slapské přehrady. Tu také můžete spatřit vlevo od hlavního meandru. Skvělé fotky uděláte z vršku vyhlídky, ty nejlepší však když sešplháte na skalní okraj. Jelikož vyhlídka není nijak zabezpečená, buďte skutečně opatrní. Za odměnu se přímo pod vámi rozprostře Vltava a tento přírodní útvar v celé své kráse.

Vyhlídka Máj je vyhledávaným místem fotografů a romantických schůzek, protože západ slunce zde je opravdu skvostný. Doporučuji sem zajet v období květen – září, ale i v zimním období má vyhlídka své kouzlo. Pokud chcete na vyhlídce co nejvíce soukromí, je lepší se sem vydat v týdnu. To zde jsou většinou jen nadšenci a fotografové. Ale často zde budete zcela sami. O víkendu, kdy je krásné počasí, tu bývá docela plno.

Zdá se vám, že tento výhled znáte z reklamy na Kaufland „Z lásky k Česku“? Nenechte se zmýlit. Jedná se o zcela jiné místo, kam vás nasměruji příště ;-) Vyhlídka Máj to opravdu není.Mapu si můžete otevřít ZDE.

Smetanova vyhlídka

Pokud nemáte dost krásného výhledu, můžete se zastavit cestou zpátky ještě na nedaleké vyhlídce, a to na Smetanově vyhlídce. Vyhlídka se nachází u vesničky Třebsín, 10 minut autem z Teletína. Kdo by se chtěl projít pěšky, z vyhlídky Máj tam vede žlutá turistická značka a cesta je 5 km dlouhá. Smetanova vyhlídka se nachází nad údolím Vltavy na jejím levém břehu. Byla pojmenována po Bedřichu Smetanovi, který sem chodil pro inspiraci a údajně díky pocitům a dojmům z vyhlídky zkomponoval druhou část svého cyklu symfonických básní – Má Vlast – tedy symfonickou báseň Vltava.zdroj: @benulka1981

Z vyhlídkové plošiny je nádherný výhled na další meandr Vltavy a především na trempskou osadu Ztracenka. Pokud jste viděli český film s Josefem Bartoškou, Teorie Tygra, tak právě sem se mimo jiné hlavní hrdina uchýlil, když utekl z léčebny za doprovodu toulavého pejska.

K vyhlídce dojdete po louce, na jejímž začátku necháte auto a dojdete pohodlně necelých 500 m. Nebojte se, určitě ji najdete. I zde pořídíte nádherné fotografie. Výhodou Smetanovy vyhlídky je to, že není tak známá, jako Máj a tudíž se zde nestřídá tolik lidí.Mapu si můžete otevřít ZDE.

Přeji krásné výhledy a skvělý zážitek!

Související