Motivace 13. listopadu 2017

Sebevědomí mužů a co s tím muži zmůžou

redakce 6 min 2406 přečtení

Vzhled není důležitý jenom pro ženy. Na muže jsou v tomto směru kladeny čím dál tím větší nároky. Aby muž u žen i v dnešním světě obstál, nestačí, aby byl úspěšný. Musí i dobře vypadat.

Muž, který o sebe pečuje, totiž vyzařuje sebevědomí. Zdravým a atraktivním vzhledem dává okolí najevo, že si sám sebe váží, je vytrvalý a cílevědomý.

O pohledu mužů na vzhled, vztahu k sebevědomí a aktivním životě, jsme si povídali s trenérem tance Jaroslavem Kučerou. Jaroslav je manžel, otec a živitel rodiny. Dříve závodně tančil a jako tanečník byl štíhlý. Po ukončení aktivní kariéry však šla kila rychle nahoru. Kvůli svému zdraví, ale i vztahu, se s tím rozhodl něco udělat, a to s Cambridge Weight Plan. Svému rozhodnutí dostál a zhubl ze 102 kg na vysněnou váhu 72 kg. Tedy neuvěřitelných 30 kg. Vypadá mladší a dle vlastních slov se cítí mnohem sebevědoměji.

Proč si myslíte, že dnešní moderní muži čím dál tím více dbají o svůj vzhled a čím je to způsobeno?

Vzhled je důležitý jak pro ženy, tak i pro muže. Obecně ale platí, že záleží na prostředí, v jakém se pohybujete, kde pracujete, kde bydlíte, kde nakupujete a na jaké společenské akce chodíte. V prostředí tance, mezi mladými, chceme vypadat všichni dobře a mladě, muže nevyjímaje. Je kolem nás mnoho krásných žen.

Jak jsou na tom z Vašeho pohledu čeští muži? Řeší to, jak vypadají?

Muži u nás obecně málo řeší, jak vypadají. Takže se většinou nezajímají ani o diety. Mám ve svém okolí několik případů, kdy muži drželi dietu nebo se snažili jinak zhubnout, ale buď to nevydrželi nebo dopustili, aby došlo k jojo efektu. Povědomí o zdravém stravování a o tom, jak je prospěšné nejen pro náš vzhled ale i pro naše zdraví, je mezi muži obecně málo rozšířené. Většinou to berou jako nějakou ženskou záležitost, která se jich z principu netýká. Společnost u mužů neřeší, jak vypadají, stačí, že jsou úspěšní. A to je škoda. Jezdím hodně do ciziny a tam se tento trend posouvá k lepšímu mnohem rychleji než u nás.

Myslíte si, že vzhled mužů je pro ženy důležitý?

Má přítelkyně si mě vybrala, když jsem byl při těle. To, že se o sebe stará, že je krásná, mi bylo impulsem k tomu, abych zhubnul. Vztah sice není pouze o vzhledu, ale žena je určitě pyšná, když kromě toho, že je muž úspěšný, ještě vypadá dobře.

Má u mužů nadváha velký vliv na sebevědomí? Ženy otázku přebytečných kil a nespokojenosti se svojí postavou poměrně hodně řeší. Jak je to u mužů a jaká má u nich vliv nadváha na sebevědomí?

Je těžké odpovídat za všechny muže, ale za sebe můžu říct, že být tlustý mi nevadilo. Jsem bývalý tanečník a jako takový mám rád módu. Už jako mladý jsem jezdil na tréninky do Londýna a vždy jsem nakupoval nejmodernější oblečení, je to prostě odjakživa moje hobby, vášeň. Nicméně jako hubeného tanečníka oblečeného dle poslední módy mě okolí i ve třiceti letech a s titulem inženýr vnímalo jako mlaďocha. Bylo to úsměvné, ale to, že vypadáte a působíte mladší, nemusí mít jenom výhody. Například v práci – když jsem měl okolo 100 kg, brali mě jako pořádného, dospělého chlapa.

Co bylo tedy mimo Vaší přítelkyně impulsem k tomu, abyste zhubnul?

Pochopil jsem, že to, jak mě lidé vnímají, není důležitější než zdraví. A s tím se pojí zdravý životní styl, pohyb a ano, i hezký vzhled. Okolí mě teď vnímá jinak: jako dobře vypadajícího dospělého muže, který ví, co chce, je zdravý, má krásnou ženu, fungující rodinu, a navíc jako muže, který dosáhne toho, co si předsevzal.

Jaroslav Kučera před a po absolvování programu Cambridge Weight Plan.

Zkoušel jste dříve nějaké diety?

Diety jsem zkoušel různé, ale po univerzitním studiu na trenéra 1. třídy, kde se přednášela i výživa, jsem pochopil, že jediné, co potřebuji a co skutečně funguje, je počítat příjmy a výdaje kalorií. Ale na to jsem byl líný, a tak jsem dál přibíral. Když jsem přibral nad hranici únosnosti (měl jsem přes 100 kg), vzpomněl jsem si na Cambridge Weight Plan, o kterém mi říkal kamarád a šel do toho.

A proč zvítězila Cambridge Weight Plan?

Po jedné akci jsem viděl svoji fotku v obleku, který jsem sotva zapnul a opravdu jsem si na ní nepřipadal atraktivní. Člověk se kolikrát vnímá zkresleně. Právě to byl moment, kdy jsem si vzpomněl na kamaráda, který díky CWP zhubnul a řekl si, že to vyzkouším. Na internetu jsem si našel poradkyni paní Štěpánovou a začal. Právě s CWP jsem zhubnul, naučil se počítat kalorie a váhu si držím. Dnes už mám množství jídla v oku, vím, co má kolik kalorií, jídlo si plánuji na celý den dopředu, abych měl příjem pod kontrolou. Hlídám si nejen kolik toho sním, ale i kdy a co – obecně jím mnohem zdravěji, cítím se sebevědomě a mám mnohem více energie do života.

Související