Zdraví 24. dubna 2018

Proč místo jízdy autem chodit pěšky

redakce 5 min 1970 přečtení

Čím déle necháte auto stát, tím více se rozjede chuť do života.

I když mnoho lidí tuší, že chůze je prospěšná, často její přínos ignorují. A co vy? Víte, proč se vyplatí pustit volant a vyměnit pohodlnou sedačku za své dvě nohy?

Chůzí dojdete ke zdraví i k úbytku váhy

Mnoho sportů je z dlouhodobého hlediska nebezpečných především kvůli přetěžování stále stejných svalů a kloubů. Chůze je, dokonce i oproti běhu, nejpřirozenějším pohybem. Doporučována je především lidem trpícím nadváhou, protože jde o ideální způsob hubnutí. Důležité je ujít alespoň 5 km denně, s co nejnižším počtem přestávek. Je prokázáno, že zázraky ve váhovém úbytku aktivní chůzí jsou viditelné přibližně po šesti měsících.

Kromě toho, že chůze účinně spaluje tuky, zlepšuje kardiovaskulární systém. Blahodárný dopad má také na stabilizaci krevního cholesterolu, protože tělo při ní dokáže efektivněji spalovat cukr. Dalším benefitem je celkové svalové posilování, díky kterému si donesete dobrou kondici až do stáří. Eliminujete tím nejen mozkovou příhodu, ale i nebezpečné pády způsobené stařeckou slabostí. Chůze, jako aktivační prvek, vyplavuje hormony štěstí a garantuje přísun dobré nálady a optimismu. Je dokázáno, že touto pravidelnou aktivitou si zkvalitníte a prodloužíte spánek. Chůze s sebou přináší, tak jako jiné pohybové cvičení, přirozenou chuť stravovat se zdravěji. Po vykonané aktivitě je chuť na přírodní potraviny vyšší.

I když se to nezdá, auto vás mnohdy brzdí

Jistě, jsou vzdálenosti, které jinak, než dopravním prostředkem nezdoláme. Velmi často se ale můžeme po okolí pohybovat právě pěšky. Cesta do práce, do místních podniků a obchodů, má ohromný potenciál. Místo jednoho velkého nákupu, který je nutný odvézt autem, můžete chodit do menšího ale bližšího obchodu a vždy koupit jen to, co poberete. A budete-li potřebovat nákup větší, požádejte o pomoc členy rodiny. Uvidíte, kolik záležitostí během cesty proberete a jak vás tyto společné kroky sblíží.

Proč může být řízení pro naše zdraví škodlivé? Protože jde o sedavou záležitost, během které aktivně nezapojíme žádné svaly. Delší jízda může řidiče maximálně obohatit o otlačené hýždě a zdřevěnělé končetiny, což zhoršuje prokrvování. Velmi často se především na vytížených silnicích dostáváme do dopravních kolon, a to způsobuje psychické napětí. Dokonce i stres posbíraný po cestě autem se dokáže velmi negativně podepsat na zdraví.

Jaké další benefity vám chůze přinese?

Lidé, kteří se rozhodli chodit v páru, doznali, že se jim zkvalitnil vztah. Není divu, protože hovořit s někým bok po boku, namísto tváří v tvář, poskytuje pocit jednoty a případné problémy se řeší snáze. Hovořit o tom, že chůzí partneři získávají důležitou společnou volnočasovou aktivitu, je pro svou zřejmost zbytečné.

Pokud se namísto autem začnete pohybovat pěšky, máte šanci se mnohem důvěrněji seznámit s okolím. I když budete pravidelně míjet stejné auto na cestě do práce, nikdy nebudete moci jeho řidiči popřát „dobré ráno“, ale s chodcem už můžete zdvořilost projevit naplno.

Zdroj: Shutterstock.com

Procházka vám dá dokonalý prostor pro duševní uvolnění, nebo k přemýšlení. Během chůze můžete klidně naplánovat pracovní úkoly, odbavení domácích restů nebo si připravit nákupní seznam. Potřebujete vyřídit důležitý telefonát, spojit se s blízkými? Telefonování vám může cestu ještě zpříjemnit i zefektivnit zároveň.

Poslední, ale podstatnou výhodou chůze, je její energetická úspora. Kromě kratší emisní stopy a šetrnějšího dopadu na životní prostředí za sebou nenecháte ani tolik rozkutálených peněz za palivo a poplatky za parkování. A pokud chůzi povýšíte na denní záležitost, budete moci ušetřit i za permanentku do fitka.

Co říkáte, půjde to pěšky? Zamyslete se nad tím, které cesty můžete od teď vykonat pěšky, aniž by vás to příliš zatížilo. Sami pocítíte příjemný pocit z toho, že se okolím začínáte pohybovat tak nějak aktivněji. Na druhou stranu, pokud bude opravdu špatné počasí, nebo zkrátka nebudete mít vůbec náladu vyjít mezi lidi, máte právo volby. Nechte si dostatečný čas, abyste si pěší návyky osvojili. Rozhodně nemusíte cítit vinu, pokud jednou za čas sjedete na blízké místo autem.

Související