Motivace 12. července 2018

Objevte kouzlo hygge, dánského receptu na šťastný a spokojený život

redakce 6 min 2014 přečtení

Jak žít šťastný a spokojený život? Recept najdete v hygge (vyslovouje se hjuge), dánském životním stylu, který si podmanil celý svět. A to zaslouženě. Dánové totiž patří k nejšťastnějším národům na světě a hygge je zřejmě cesta, díky které svého prvenství dosáhli. Hygge je vhodné pro každého a žít podle něj není vůbec těžké. Ukážeme vám, jak na to.

Co je pro hygge typické?

Hygge se vyznačuje uměním „udělat si to hezké“. Zútulnit domov, zpříjemnit si každodenní činnosti, najít si čas pro sebe a být v pohodě. V praxi to znamená, že si k vaření pustíte oblíbenou hudbu, žehlení si zpříjemníte koukáním na seriál, sobotní večer prožijete v kruhu přátel a rodiny s dobrým jídlem na talíři. Hygge se do češtiny překládá jako útulnost, ale v podstatě pro něj neexistuje přesný český termín. Hygge se musí žít a vnímat. Jedině tak pochopíte, o čem to celé je. Na hygge je skvělé to, že nás učí všímat si obyčejných věcí okolo nás a mít z nich radost. Zachumlat se do teplé deky, číst oblíbenou knížku a u toho hladit čtyřnohého mazlíčka není jen tak obyčejný relax, ale oslava přítomného okamžiku a pohody.

6 tipů, jak si zajistit pravou hygge pohodu

Udělejte si pohodlí

Pohodlně se usaďte do velkého křesla či gauče a nalaďte se na relax. Nadechněte se a zapomeňte na svět okolo. Popadněte rozečtenou knížku, pusťte si oblíbený film a užívejte si to. Hlavní je, abyste odložili mobil, protože být neustále online se s principy hygge neslučuje. Hygge je o pohodě a odpočinku, což se sociálními sítěmi dohromady moc nejde. Zachumlejte se
Pořádná deka, kolem spousta polštářů a na sebe teplé ponožky nebo vytahané tepláky. V takovém outfitu se vám bude zaručeně skvěle relaxovat. Pro vytahané tepláky mají Dánové dokonce i speciální slovo - hyggebukser. Takové kalhoty byste si na sebe do práce nevzali, zato doma je to váš nejmilovanější kousek oblečení. Tepláky dokonale navodí pocit útulnosti a o to v hygge jde především.

Uvařte si teplý nápoj

Čaj, kakao, grog, svařák nebo káva. Udělat si fajnový teplý nápoj a v klidu jej vypít dokonale zapadá do pravidel hygge. Nic totiž nenavodí příjemnější pocit než čerstvě umletá káva, kterou si vychutnáváte spolu s delikátní snídaní. Lahodný nápoj vás dokonale uvolní a zbaví stresu.

Zapalte si svíčky

Také máte rádi ten pocit, kdy si zapálíte své oblíbené svíčky a chmurná nálada je ta tam? Dánové by s vámi souhlasili všema deseti. Svíčkami jsou totálně posedlí, vždyť roční spotřeba vosku v Dánsku šplhá k neuvěřitelným 6 kilům na hlavu. Svíčky a hygge – to je ta správná cesta k navození příjemné pohody. 

Zútulněte si domov

Podle hygge musí být útulný i váš domov. Inspiraci hledejte ve skandinávském stylu, který charakterizuje bílá barva, čisté linie a všudypřítomné dřevo. Rámečky s rodinnými fotkami, knihy, lampy, svícny a hlavně polštáře – to vše ve vašem domově vykouzlí dokonalou hygge atmosféru.

Obklopte se přáteli a rodinou

Hygge nám také připomíná, jak moc je důležité trávit čas se svými blízkými. Pozvěte vaše přátele na večeři, dívejte se na film v kruhu rodiny a užívejte si společné chvilky. Platí, že šťastné okamžiky prožíváme mnohem víc, když je máme s kým sdílet.

Zdroj: Shutterstock

Jak žít podle hygge v létě?

Možná si říkáte, že podle hygge lze žít pouze v zimě, kdy je ta pravá chvíle na teplé ponožky a čaj. Jenže co by to bylo za recept na štěstí, kdybyste jej mohli praktikovat jen po dobu jednoho ročního období. Udělat si pravou hygge pohodu můžete i v létě. O letní hygge pohodu se postará polehávání v houpací síti se sklenkou dobré domácí limonády v ruce, zahradní party, procházka v lese nebo posezení venku s přáteli. Letních hygge aktivit je nespočet. Napadají vás nějaké další? A pochlubíte se nám s nimi na našem Facebooku?

Hygge najdete i ve vašich domovech

Nepotřebujete spoustu peněz, abyste se cítili šťastní a spokojení. Nemusíte jezdit na druhý konec světa, abyste našli své vnitřní štěstí. Opravdové chvilky pohody můžete zažít i u sebe v obýváku. A to je na hygge tak skvělé.

Chcete si o Hygge přečíst víc? Existuje skvělá kniha, která se jmenuje HYGGE – Prostě šťastný způsob života od autora Meika Wikinga.

Související