Zdraví 25. června 2018

Nepodceňujte sílu letního slunce – chraňte si kůži a oči

redakce 4 min 1774 přečtení

Letní sluníčko to na obloze rozpálilo naplno, a tak není divu, že nás to víc láká k pobytu na čerstvém vzduchu. I když je slunce blahodárným zdrojem energie a působí na naši psychiku pozitivně, neměli bychom zapomínat na dostatečnou ochranu před jeho paprsky. S tím nám pomůže opalovací krém a sluneční brýle.

Sluneční brýle jsou základ

Podle výzkumů si brýle nasadí pouze 1 člověk z 5, když venku svítí slunce. Pokud jste onen jeden poctivec, pak gratulujeme – děláte to dobře. Avšak pokud na brýle zapomínáte či je vůbec nenosíte, měli byste to urychleně napravit. Dlouhý pobyt na slunci naším očím neprospívá. Oči mohou být unavené, v horším případě mohou onemocnět. Kromě toho vidění není moc příjemné, když nám svítí sluníčko přímo do očí. Musíme víc mhouřit oči, což nedělá kůži okolo očí vůbec dobře. Sluneční brýle dokážou oslabit svit slunečních paprsků. Avšak i výběr slunečních brýlí má svá pravidla.

Vybírejte brýle s kvalitním UV filtrem

Vyvarujte se hodně tmavým a levným brýlím bez UV filtru. Příliš tmavá skla bez UV filtru způsobí, že se oční zorničky roztáhnou a do očí proniká více škodlivých paprsků. Rozhodně takové brýle nepořizujte sobě, natož dětem. Vybírejte brýle s kvalitním UV filtrem. Poznáte je podle speciálního certifikátu. Jestli si nejste jistí, jak správné brýle vybrat, zajděte do optiky a zeptejte se, jak na to. Oční specialista vám poradí, jaké brýle vybrat. Budete mít záruku, že své oči dostatečně ochráníte. Pokud patříte mezi krátkozraké, v optice vám zhotoví i dioptrické sluneční brýle.
Brýlí můžete mít samozřejmě několik a střídat je. Koneckonců, sluneční brýle jsou vysoce módní záležitostí, které vašemu letnímu outfitu dodají styl a eleganci.


Zdroj: Shutterstock

Namažte se opalovacím krémem

Myslíte si, že když se cíleně neopalujete, sluníčko vám nemůže uškodit? To je bohužel velký omyl. Slunce na nás působí neustále a dokonce i tehdy, když je pod mrakem. Proto platí, že vždy, když opouštíte domov, měli byste se namazat. Pamatujte, že slunci se v létě vystavujete prakticky neustále - cestou do práce či do školy, při chůzi po městě, při sportování nebo práci na zahrádce. Druhý pomocník, bez kterého se v létě neobejdete, je proto opalovací krém. Jeho výhodou kromě toho, že nás chrání před škodlivými paprsky, je i jeho příjemná vůně. Existuje několik druhů konzistence – můžete se mazat krémem, mlékem, olejem, nastříkat se sprejem, apod. Na konzistenci úplně nezáleží. Nejdůležitější je ochranný faktor.

Dbejte na správný ochranný faktor

Ochranný faktor souvisí ruku v ruce s vaším fototypem. Fototyp označuje intenzitu pigmentace kůže. Pro každý fototyp se používá jiný ochranný faktor. Pokud jste bledulka, vždy zvolte vysoký ochranný faktor (30 a výš). U velmi světlých lidí platí, že by měli používat číslo 50 a více. Naopak tmavší typy mohou klidně sáhnout po faktoru nižším než 30. Opalovací krémy byste neměli kupovat jen proto, že je zrovna v akci. Dbejte na správný ochranný faktor. A ten nepodceňujte ani u dětí. Rozhodně byste se měli vyvarovat častému spálení kůže. Kůže má dobrou paměť a jakoukoliv neplechu, která jí byla způsobena, v sobě uchovává. Takto si střádá jakékoliv spálení třeba i několik let, až si jednoho dne řekne dost a začne se bránit. Pokud tedy víte, že se někdy v létě zapomenete namazat, zajděte raději k dermatologovi na prohlídku. Lékař zhodnotí stav vaší kůže a prohlédne vaše znaménka. Případně vám řekne, jaký jste fototyp, a doporučí vám vhodné opalovací prostředky.

Tak, a už víte, jaké si máte pořídit sluneční brýle a opalovací krém. Teď už jen zbývá si léto pořádně užít!

Související