Zdraví 21. května 2018

Moderní možnosti zvětšení rtů

redakce 5 min 1470 přečtení

Smyslný úsměv byl hitem od nepaměti. Utváří výrazný ráz celého obličeje. Tam, kde byla příroda skoupá na bujné a plné rty, mohou pomoci přístupy moderní estetické medicíny.

Nadměrné, řekněme až předimenzované, zvětšení je už naštěstí minulostí. Trendem současnosti je vyplnit rty adekvátně, aby poutaly přiměřenou pozornost. I proto není často nutné podstupovat výrazné zásahy. Stále přijatelnější cena estetických zákroků přitom umožňuje bez nadsázky vykouzlit spokojený úsměv na tváři každému. Proto vám nabízíme pohled do současného světa klinické krásy. Zaměřili jsme se přitom jen na šetrné přístupy, které tělo zatěžují minimálně. Jako bonus vám na závěr představíme tipy, které opticky zvětší rty přírodní cestou.

Vaše rty si zaslouží jen moderní zásah

Velkou kapitolou estetických zákroků byl v poslední době botulotoxin. Vrásky a nedokonalosti pleti vyhlazuje dočasným odpojením svalových receptorů, takže je do jisté míry limitována přirozená mimika. I když se jeho efekt může využít i k podpoření rtů, zaměříme se na možnosti, které přinesla nová doba. Ta se totiž vrací k přirozenosti nejen co se týká efektu, ale i materiálů a postupů.

Předtím, než začnete uvažovat o nejvhodnějším způsobu, kterým by se dal zdokonalit tvar vašich rtů, zamyslete se. Postačí jen mírné zvýraznění, nebo si přejete podpořit tvar zásadněji? Jste ochotni podstoupit komplexní zákrok, nebo si chcete se změnami jen lehce zakoketovat? Pro všechny případy jsou dostupné techniky, které pod vedením specializovaných lékařů trvají jen chvíli a nelimitují klienty dlouhou rekonvalescencí, ani neblahými následky. A to je skvělá zpráva.

Aplikace kyseliny hyaluronové. Zdroj: shutterstock.com

Nejšetrnější zákrok

Jednou z nejpřirozenější a zároveň velmi příznivě snášenou technikou je aplikace kyseliny hyaluronové. Metoda je stále oblíbenější pro příjemné vizuální výsledky a nenáročnost provedení. Víceméně bezbolestný mini-invazivní zákrok spočívá v několika drobných vpiších do oblasti rtů. Jakmile se roztok dostane pod kůži, vzniká okamžitý efekt zvětšení. Možná že právě proto, že výsledek je jen dočasný a zároveň bez následků, láká k šetrnému experimentování ženy všech věkových kategorií, a to i opakovaně.

Trvání podpořených plných rtů se odvíjí od složení séra i podaného množství, ale v zásadě je udržitelný půl roku až rok. Nutno podotknout, že nejde o anti-agingový přístup, protože aplikované látky nepodporují tvorbu kolagenu, ani elastinových vláken. Po injekční aplikaci nehrozí žádné alergické reakce. Jen v ojedinělých případech se mohou dostavit otoky, které ale rychle mizí.

Proč je kyselina hyaluronová tak glorifikována?

Jistě jste o ní slyšeli, jistě ji znáte. Je pravděpodobné, že je dokonce obsažena ve vašem oblíbeném pleťovém krému či séru. I když se touto povrchovou formou dostane do pokožky jen drobné množství, i tak dokáže malé zázraky. Projasňuje pleť a dodává jí potřebnou vitalitu. Pokud se vpraví na místo určení chirurgicky, efekt je mnohem zdařilejší a trvalejší.

Tento polysacharid velké molekulové hmotnosti je skloňován především v souvislosti s krásnou a zdravou pletí. Do značné míry vděčíme za zdravý stav pokožky právě jemu. Jde totiž o identickou složku, kterou máme v těle přirozeně. Tyto molekuly jsou výjimečné tím, že na sebe váží enormní množství vody a tím vyplňují prostor kolem sebe. Kýžený plný efekt je proto velmi nenásilný, takže obavy z přehnaného výrazu nejsou vůbec na místě.

Využijte vlastních zdrojů

Dalším řešením, jak do sebe nevpravit při cestě za smyslnějšími rty cizorodé látky, je využití vlastního tuku. Ač to může znít jakkoli bizarně, lipolifting je současným kosmetickým trendem. Namísto implantátů z umělých materiálů, které s sebou samozřejmě nesou riziko odmítavé reakce a následných komplikací, je tělu dopřán důvěrně známý stavební materiál. Snášenlivost tukového implantátu je zkrátka zaručena ve všech případech.

Správně tušíte, že dnešní medicína zvládne tento zákrok ambulantně. Nejspíš málokdo z vás by ale uhodl, že celý zákrok trvá přibližně jen jednu hodinu. Během výkonu s lokální, někdy i celkovou anestezií, dojde k drobné liposukci z hýždí či břicha. Odebraným tukem se následně okamžitě vyplní rty pomocí několika vpichů. Efekt ani v tomto případě není trvalý. Při aplikaci mohou odumřít některé buňky a uvádí se, že přibližně během půlročního období se třetina tuku opět vstřebá. I v tomto případě je klíčová zkušenost estetického chirurga. Základní rekonvalescence proběhne již během prvního dne, i když drobné ranky se mohou hojit ještě pár dní poté. Zákrok ihned umožňuje pokračovat v osobním a pracovním životě bez zásadních omezení.

Tip: Přírodní oleje

Pokud se necítíte na návštěvu estetické kliniky, ale přece jen si přejete dostat do rtů plnější objem, jsou i přírodní cesty. Pravidelnou aplikací mátového nebo skořicového oleje získáte přibližně hodinový efekt. Lokálně jimi podpoříte krevní oběh a dosáhnete drobných otoků i červenější barvy rtů. Očekávejte drobnější brnění či chlad na rtech. Ideální je namíchat tyto olejové extrakty do vazelíny nebo oblíbeného balzámu na rty. Vhodné je ale i potírat ústa rovnou olejem.

Související