Motivace 28. listopadu 2017

Které části těla v zimě nejvíce trpí a jak o ně pečovat?

redakce 3 min 847 přečtení

Známe to asi každý. V zimních měsících jsme vystaveni velkým teplotním výkyvům. Nejvíce trpí ty části těla, které jsou vystaveny mrazu. Tedy ruce, nehty, pleť a vlasy.

Jak pečovat o pleť?

V zimě bývá pokožka kvůli nízké vlhkosti vzduchu přesušená a podrážděná. Výskyt ekzémů a vyrážek není v tomto období ojedinělý. Nízké teploty také způsobují zpomalení krevního oběhu, kůže tak nemá dostatek živin a kyslíku a zpomalují se regenerační procesy. Jak o pleť v zimních měsících pečovat a účinně ji chránit?

Doplňujte potřebné vitamíny. Nejdůležitější jsou pro pleť vitamíny A, C a D. Vitamín A je v rybím tuku, kapustě nebo v kukuřici. Vitamín C najdete například v citrusových plodech, květáku, brusinkách a špenátu. Vitamín D najdeme např. opět v rybím tuku, v mléce a játrech.

Důležitá je také správná hydratace. Doporučují se hydratační krémy na bázi oleje – účinněji chrání pleť před ztrátou vlhkosti. Pleť je ale třeba hydratovat i zevnitř, tedy dostatečným pitným režimem.

Nezapomínejte, že i zimní slunce je ostré. Používejte hydratační opalovací krémy s minimálním faktorem SPF 15. Sníh totiž odráží až 80 % UV záření. Aplikujte na nejvíce ohrožené oblasti, tedy na obličej a ruce.

TIP: Domácí maska pro suchou pleť
Rozmačkejte větší a hodně zralý banán, přidejte žloutek, 2 lžičky olivového oleje nebo bílého jogurtu, smíchejte a naneste na pleť. Nechte 30 minut působit a pak opláchněte.

TIP: Domácí maska pro mastnou pleť
Na jemném struhadle nastrouhejte jablko, přidejte lžičku medu a skořice, vše smíchejte a naneste na pleť. Nechte působit aspoň 30 minut a poté pořádně smyjte.

Ruce a nehty – naše vizitka

V zimním období si naše nehty zaslouží speciální péči. Ruce bývají v zimě často hrubé, suché a popraskané. Věnujte jim dostatečnou pozornost, dopřejte si masáž, zbytečně je nevystavujte větru a mrazu. Po každém umytí na ně naneste zvláčňující krém. Když ven, tak jedině v rukavicích. Jistě si nějaké slušivé vyberete.


Buďte i v zimě krásná a v teple. Zdroj: www.shutterstock.com

Pokud se vám třepí nehty a lámou se, signalizuje to nedostatek vitamínů a minerálů, především zinek, křemík, hořčík a vitamin B. Do zimního jídelníčku zařaďte ryby, obilné klíčky, játra a vejce. Proti lámání nehtů pomůže více zeleniny, sezamových semen nebo mléčných výrobků. Pokud máte bledé, křehké a hrbolaté nehty, zaručeně vám chybí železo. Jezte proto více brokolice, oříšků a ovesných vloček.

TIP: koupel rukou v olivovém oleji

Lámou se vám nehty? Pak je koupel v rozehřátém olivovém oleji to pravé pro vás. Olej rozehřejte na nejvyšší teplotu, kterou snesete a na deset min do něj ponořte ruce. Nejenže koupel posílí nehty, ale zanechá pokožku na rukou jemnou a vláčnou.

Nezapomínejte na vlasy

I tuto sezónu jsou trendy čepice. Ty sice chrání hlavu před mrazem, ale konečky vlasů jsou nechráněné. Navíc vlasy kvůli čepicím vypadají zplihle, nevýrazně a unaveně. Kvůli kráse a trendům ale nemusíte trpět. Máme pro vás několik tipů, jak svým vlasům ulehčíte. Myjte si vlasy každý třetí den, přílišné mytí vlasy vysušuje a ty se pak snadněji lámou. Fén v zimních měsících raději odložte. Pokud to jde, nechte vlasy přirozeně uschnout. A dobrá rada do třetice: dopřejte vlasům zábaly, pomohou jim k rychlejší regeneraci.

TIP: Zábal na vlasy, který si připravíte doma

Budete potřebovat rostlinný lej, citronovou šťávu, bílý jogurt, žloutek a mandlový olej s odvarem z heřmánku. Vlasové zábaly patří na pečlivě umyté vlasy bez kondicionéru. Naneste na vlasy, přikryjte igelitem a nahřátým ručníkem. Po 20 minutách vlasy umyjte a nechte přirozeně uschnout.

Související