Motivace 24. listopadu 2017

Jak zhubnout a být v životě šťastný? Je třeba přestat si lhát, říká Tereza Mojžíšová

redakce 4 min 1425 přečtení

Na mladé ženy jsou kladeny vysoké nároky. Práci, finanční starosti, trápení a splíny mnoho z nich zajídá. A většinou nezdravým jídlem. Jak z toho ven?

Tereza Mojžíšová je dvacetiletá žena, která má nesmírně silnou vůli. To se projevuje nejen ve vztahu k hubnutí, ale také celkově v jejím životě. Od pondělí do pátku pracuje jako osobní bankéřka v České spořitelně, o víkendech potom pomáhá mamince, která si otevřela hospodu v Chudčicích, odkud Tereza pochází. Volného času tedy moc nemá, ale když už se nějaký najde, využívá ho aktivně a naplno. Má ráda výlety do přírody, ale i za kulturou a ráda se zúčastní jakéhokoliv skupinového sportu. Zhubnout pro ni byla jedna z největších výzev. Nevzdala se a shodila 44 kg. Jak to dokázala a co pro ni bylo nejtěžší? O tom jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Co bylo impulsem k tomu, abyste začala hubnout?

Přibrala jsem hodně kilo za poměrně krátkou dobu. Na vině byl stres, starosti, málo času na odpočinek. Dlouho vám vůbec trvá, než si přiznáte, že už nejste hubení. Dál jíte a říkáte si: po jednom dortu přece neztloustnu, a navíc si ho zasloužím, zasloužím si odměnu. Jednoho dne se ale podíváte do zrcadla a zjistíte, že vypadáte jako úplně jiný člověk.

Kde jste se setkala s Cambridge Weight Plan a proč jste se pro tuto dietu rozhodla?

Jednou jsem čistě náhodou narazila na svého známého. Pamatovala jsem si ho s velkou nadváhou, ale když jsme se setkali, vypadal skvěle. Prozradil mi, že navštěvuje CWP centrum v AZ Toweru v Brně. Říkal, že jeho poradkyně paní Borkovcová je skvělá a se vším mu pomohla. Protože už jsem viděla, že dieta funguje, tak jsem se bez dalšího rozmýšlení zaregistrovala na konzultaci a už to bylo.

Co pro Vás osobně bylo na držení a dodržování diety nejtěžší?

Když jsem byla „na sáčcích“, tak jsem to zvládala kupodivu dobře. Horší bylo, když mi „povolili uzdu“, člověku se rozjedou chutě a kouká se na jídlo jak na zázrak. Nejtěžší pro mě bylo – a je i teď – si najít tu hranici, a hlavně zůstat disciplinovaná. Prostě nezapomenout proč to všechno dělám, že to dělám pro sebe a svoje zdraví.

Máte nějaký tip, jak posílit vůli, vydržet, nevzdat se?

Je potřeba přestat si lhát. Člověk musí být upřímný hlavně sám k sobě, a ne pořád hledat výmluvy, proč to nejde, nebo naopak, proč něco udělal (snědl). Je potřeba nastavit si priority. Z toho, že sníme něco „špatného“ budeme cítit uspokojení jen chvilku, ale když vydržíme a nevzdáme to, tak ze sebe budeme mít dobrý pocit dlouhodobě.

Po koho je podle Vás tato dieta vhodná a komu byste ji naopak nedoporučila?

CWP Program je vhodný naprosto pro každého nezávisle na věku, váze a pohlaví s výjimkou přesně daných kontraindikací. Je variabilní a vždy se přizpůsobí danému člověku. Od toho, aby byla dieta správně nastavená, jsou tu skvělí CWP poradci, kteří ví, o čem mluví, mají odborné zázemí a hlavně: jsou vám oporou i ve chvílích, kdy si myslíte, že už to nezvládnete. A to je hodně důležité.

Zhubla jste ze 106 na 62 kg – jak na tuto proměnu reagovalo Vaše okolí?

Protože jsem přibrala rapidně za krátkou dobu, tak mě mé okolí už „hubenou“ vidělo. Ale ten pocit, když vám někdo naznačí, jak smeká klobouk, protože jste to dokázala, je úžasný.

Tereza a její úžasná proměna

V jakých směrech si myslíte, že může nadváha lidi limitovat?

Člověk s nadváhou nemá takovou sebejistotu. Pro některé je představa jít do plavek v letním období děsivá. Když si vzpomenu, jak dlouho jsem vybírala rifle, než jsem se do nějakých vešla…. Byl to hrozný pocit. Vidíte kalhoty velikosti XL, ale můžete si je obléct akorát tak na ruce. Nejde ale jenom o vzhled. Podstatnou věcí je i zdravotní stav lidí s nadváhou. Ač si to třeba nepřipouští, vysoký tlak, cholesterol, cukrovka, dušnost, únava, duševní nerovnováha – to všechno může být způsobeno obezitou.

Jak dnes nahlížíte na lidi s nadváhou?

Lidé s nadváhou si rozhodně nezaslouží opovržení. Potřebují spíš podporu, pomoc. Sama vím, jaké to je a jak je lehké k takovému „životnímu stylu“ sklouznout. Spíš se koukám na ty, kteří už něco dokázali a jsou mi inspirací.

A poslední otázka: dovedl Vás Cambridge Weight Plan ke zdravému životnímu stylu? Respektive, daří se Vám udržet zdravé stravovací návyky i po skončení programu?

Poslední dva měsíce jsou pro mě velice hektické. Rodinné problémy, nová práce, žádné volno, stěhování, boj s financemi. Přiznám se, že sama se sebou teď válčím. Vidím na sobě ale pokroky. Jsou vidět, i když se podívám do svého nákupního košíku. Kvalitní šunka, nízkotučný jogurt, zelenina, ovoce, když pečivo, tak žitné. Nastavila jsem si nějakou váhovou hranici, kterou si chci udržet a věřím, že s pomocí paní Borkovcové vše zvládneme. Tímto bych jí ráda za vše poděkovala a vzkázala všem:

„Mějte sami sebe rádi“!

Související