Motivace 22. února 2018

Jak si o víkendu připravit bezstarostný týden

redakce 8 min 2829 přečtení

Kouzlo pohodových dní v šesti krocích se podaří vyčarovat i vám, a to dokonce bez magie!

Jací lidé nemají rádi pondělí? Především ti nepřipravení. Mezi ty šťastnější jedince se zařadíte snadno a my vám v šesti bodech ukážeme, v čem celý úspěch tkví. Jde o to pochopit, že nový týden je vhodné v mysli odstartovat už v neděli. Stačí, abyste se předběžně připravili na nastávající úkoly a pokusili se již dopředu ovlivnit hladký průběh všech všedních dní. Využijte víkendového volna a uvidíte, že kousek jeho klidu snadno dostanete i do pracovního týdne a uberete tím na jeho rušnosti. 

Organizace plánovaných úkolů

Náročnému týdnu předejdete tím, že si ujasníte, co na vás chystá. Stačí si dopřát 15 organizačních nedělních minut pro vytvoření seznamu jasných úkolů, povinností a plánů následujících pracovních dnů. Zcela objektivně zvažte, kolik si každá aktivita žádá času. Pokud nakonec úkoly stihnete rychleji, tím lépe pro vás. Do vašeho programu se totiž může vmísit i neočekávaná povinnost. Zamyslete se proto i nad možnými nahodilostmi, které by vás mohly případně zaměstnat. Vyvarujte se momentu překvapení na poslední chvíli. Mějte zkrátka na vědomí, že štěstí přeje připraveným. Vezměte k ruce diář, plánovací mobilní aplikaci, nastavte upomínky, sepište si priority.

Naplánujte si potěšení

S pozitivní motivací se pracuje lépe. Zamyslete se, co by vám udělalo radost a prostě si to dopřejte. Máte právě teď náladu na sport, kulturu, wellness nebo odvázanější zábavu v baru? I to zařaďte do itineráře. Hned udělejte rezervaci, domluvte se s přáteli, rodinou. Povzbudí vás už jen samotný pocit, že pro sebe děláte něco příjemného. Máte-li před sebou výjimečně nabitý program, pamatujte, že i časově nenáročné posezení u kávy s kamarádem po práci vám vlije pozitivitu do žil. Dopředu si zjistěte, kdo bude mít případně čas se v týdnu sejít. Ani kamarády nenechávejte na poslední chvíli, nebo nebudou.

zdroj: shutterstock.com

Jídlo

Neděle je ideální čas na nákup potravin na následující týden. Než vyjedete na generální nákup nebo odešlete objednávku na závoz, opět si promyslete, co kdy budete vařit, případně kde se budete v týdnu stravovat. Myslete na to, že čím zdravější jídlo bude, tím lépe se budete cítit i vy. Pokud nechcete vydávat příliš mnoho energie na trávení těžkých jídel, volte recepty, kde se suroviny zpracovávají co nejméně. Tím zároveň šetříte čas. Nachystejte si i drobné občerstvení s sebou do práce nebo k volnočasovým aktivitám. Případné dokupování jednotlivostí ve všední den zdržuje mnohem méně než tápání nad regály bez nápadu, co vařit.

Pokliďte byt

Trávit víkend celodenním úklidem není dvakrát lákavé, pokud to není vaše hobby. Pro dobro věci a klidný nadcházející týden bohatě postačí, když se zbavíte nahromaděných věcí z předchozího týdne. Pokliďte to, co nebudete v následujících dnech potřebovat. Zbavte kritická místa prachu, vyluxujte nebo vytřete. Nemusí jít o úklid měsíce, ale pokud za to zaberete důsledněji, fyzicky se vybijete, a ještě se dostaví spokojený pocit.

Připravte si oblečení

Pokud jste již provedli krok číslo 1, víte, co vás čeká. Snadno pak určíte, jaké oblečení budete potřebovat. Vyhněte se situaci, že ve středu nebudete mít co na sebe. Nejprve si naplánujte, co budete přibližně potřebovat a následně se pusťte do přípravy jednotlivostí. Vyperte, vyžehlete a nachystejte klidně jen to, co je nejžádanější. Myslete také na detaily jako je dostatek čistých ponožek a drobného spodního prádla. Zkontrolujte, jak jsou na tom svrchní oděvy, kabát a boty. Věnujte jim krátkou údržbu předem. Zjištění těsně před odchodem, že boty jsou od bláta nebo kabát příliš zaprášený, nepříjemně zdržuje a vy tím zbytečně odstartujete den s mírným zpožděním.

zdroj: shutterstock.com

Ponocování nechte na jindy

Poslední radou dokonale zakončíte celou přípravnou misi. Jak zní? Běžte si brzy lehnout. Svěží pondělní start se vám povede jedině tehdy, pokud už v neděli nebudete ponocovat. To nechte na páteční či sobotní večer. Spánek regeneruje, a proto si ho v neděli dopřejte. Před usnutím si můžete s klidným svědomím zrekapitulovat, co vás čeká a připomenout si, že jste tentokrát dokonale připraveni.

Nepřemýšlejte, zda by tyto rady fungovaly i u vás doma, ale hned tuto neděli je vyzkoušejte. Výsledek stojí za to, protože dáte málo a dostanete hodně. Věřte, že opakování tohoto přípravného rituálu přinese mnoho bonusů i v budoucnu. Nejde jen o časovou úsporu, ale především o klid a příjemný pocit, že máte věci ve vlastních rukou. A když už na vás v týdnu vyskočí nepříjemná událost, půjde o výjimku, kterou díky pozitivnímu naladění brzy překonáte.

Související