Zdraví 20. prosince 2017

Jak přežít Vánoce ve zdraví?

redakce 7 min 674 přečtení

Do vánoční pohody se nedostanete na povel. Proto existuje advent, který má být, stejně jako samotné Vánoce, obdobím klidu a míru. Jak na to?

Co se vám vybaví, když se řeknou Vánoce? Vzpomínky z dětství, pohádky, zdobení stromečku, nebo předvánoční shon a stres? Klidu v duši nedosáhnete ze dne na den. Rozhodně se nedá očekávat, že 24. 12. vstanete a budete jako mávnutím kouzelného proutku odpočatí a v báječné náladě. Zvlášť pokud jste ještě den předem zuřivě gruntovali, stáli fronty v obchoďáku a snažili se ulovit posledního kapra (tedy ne ručně, ale v kádi před obchodním domem).

I když nejste typ, který dělá vše na poslední chvíli, může se vám snadno stát, že před Vánoci prostě nestíháte. A není se čemu divit. Práce, děti, kroužky, škola, školka, pochůzky. To samo o sobě zvládat je slušný nápor na psychickou i fyzickou stránku. Když se do toho přidá snaha o vytvoření „dokonalých“ Vánoc, hrozí psychické zhroucení.

Mějte na paměti, že advent je obdobím odpočinku

Samotné Vánoce jsou vlastně jenom tři dni. Za tak krátkou dobu bychom si neodpočinuli, ani kdybychom byli supermanky a supermanové (abychom byli gender equal) a měli vše do puntíku připravené. V takovém případě bychom totiž Vánoce pravděpodobně prospali.

Advent má být přípravou na Vánoce nejen v křesťanském slova smyslu, ale především přípravou psychickou. Tu potřebuje každý, bez ohledu na vyznání či zvyky. Abychom si totiž o Vánocích opravdu odpočinuli, musíme náš organismus i mysl postupně zklidnit, uvést do rovnováhy a do módu „odpočívám a s ničím si nedělám hlavu“.

Nejlepší vánoční dárek pro něj i pro ni? Profesionální uklízečka.

Předvánoční úklid? Hlavně klid!

Aby se nám to podařilo, stačí jen řídit se heslem „nic se nemá přehánět“. A to platí i o předvánočním úklidu. Naleštěný byt pohodovou atmosféru nezaručí. Zvlášť pokud budete přepracovaní a v neustálém stresu, že něco nestíháte. Navíc čas, který strávíte úklidem, můžete věnovat svým blízkým nebo rodině. Jde manžel s dětmi sám na adventní trhy, protože prostě musíte vyleštit okna? A nebylo by lepší dát si s nimi horký čaj a obdivovat vánoční strom na náměstí?

Tip pro pány: pokud chcete své drahé polovičce darovat něco opravdu hodnotného, objednejte paní na úklid. Dnes už to není žádné tabu a budete mít uklizený byt i odpočatou ženu.

Chcete mít navařeno a napečeno? Dejte pozor, abyste nezavařili svému zdraví

O vánočních svátcích je pravidelně hlášeno nejvíce žlučníkových záchvatů. Ani problémy se žaludkem či střevy nejsou ničím neobvyklým. Jak se jim vyhnout? Jezte chutně, ale střídmě. Vánoční atmosféru nedělají stoly prohýbající se pod jídlem. A nikde není psáno, že budete skvělou matkou, manželkou, či partnerkou jenom v takovém případě, když napečete osm druhů cukroví, připravíte tři typy salátů a mimo kapra upečete pro jistotu ještě kuře. Možná pro vás bude milým překvapením, že vaši blízcí ocení společně strávený čas víc, než menu o několika chodech. Tím, že nebudete týden tancovat kolem plotny prospějete nejen svým vztahům a svému psychickému zdraví, ale taky fyzickému zdraví celé rodiny.

Nekupujte drahé dárky, když na ně nemáte

Není to příjemné, ale je to pravda. Ne každý z nás má na to, aby koupil dceři pod stromeček auto, manželce náhrdelník od Tiffanyho a synkovi postavil v suterénu tělocvičnu. U dárků však nezáleží na ceně ale na tom, zda daného člověka, kterého se chystáme obdarovat, dobře známe. I malý dárek, který je koupený (nebo vyrobený) z lásky, potěší.

Před Vánoci se však spousta jinak rozumných lidí nechá strhnout všeobecně panujícím šílenstvím a propracovaným marketingem. Nepřiměřené výdaje za dárky ale nejsou zárukou radosti a rodinné pohody. Lidé si často půjčují a po Vánocích se dostávají do ještě většího stresu než před Vánoci.

O Vánocích dělejte to, co chcete vy. Ne to, co po vás chtějí ostatní

Každý má jinou představu o způsobu trávení Vánoc. Někdo lpí na svátcích strávených v rodinném kruhu, někdo chce jet na horskou chatu s kamarády, někdo chce být sám a v klidu. Důležité jsou vaše představy a přání. Je pěkné, že vás a vaše děti chce vidět babička z Jižních Čech. Jenže potom byste museli navštívit i tchýni, která bydlí v Krkonoších. Výsledkem je, že strávíte svátky v autě se řvoucími dětmi a nevrlým manželem pendlujíce po českých luzích a hájích. A to nechcete. Návštěvy jde vždy možné zdvořile odmítnout s tím, že chcete prožít Vánoce v klidu. A to by měl každý respektovat.

Související