Motivace 30. července 2018

Jak dosáhnout trpělivosti a být šťastnější?

redakce 5 min 3218 přečtení

Žijeme v době, kdy je všechno online a ihned k mání. Objednáme si zboží na internetu a druhý den už jej radostně svíráme v ruce. Když se potřebujeme vyzpovídat, vezmeme mobil a do vteřiny můžeme mluvit s kamarády, kteří bydlí klidně i na druhém konci republiky. A když potřebujeme zjistit něco důležitého, do pár minut si to najdeme na internetu.

Ne vždy ale vše funguje podle našich představ. Zboží je vyprodané, kamarád nedostupný a internet zrovna nefunguje. V takových situacích je třeba zachovat chladnou hlavu a být trpělivý. Jenže co když nám trpělivost zoufale chybí a my se cítíme sklíčeně?

Dobrá zpráva je, že trpělivost se dá díky troše tréninku naučit. Poradíme vám několik kroků, které vás k trpělivosti dovedou.

Zjistěte, co vás dělá netrpělivými

Co ve vás vzbuzuje netrpělivost? Jsou to konkrétní lidé, jako například partner, děti, šéf v práci? Nebo to jsou situace, kdy musíte někde dlouho čekat? Je dobré, abyste zdroj své netrpělivosti odhalili. Jedině tak budete vědět, jak se svou netrpělivostí bojovat.

Nestresujte se tím, co nemůžete ovlivnit

Čekání u doktora, nekonečná fronta v supermarketu, dopravní zácpa, apod. Nic z toho ovlivnit nemůžete, pokud zrovna nejste šťastnými majiteli kouzelného proutku. Ale můžete se naučit tento čas využít jinak. Pořád si říkáte, jak nemáte čas na čtení? Vida, při čekání u doktora vám knížka přijde vhod. V autě zase můžete poslouchat hudbu nebo audioknihu. Ve frontě v obchodě si můžete opakovat anglická slovíčka. Třeba tak, že se budete snažit pojmenovat předměty okolo sebe.

Další možností je pohlížet na situace, které neurychlíte, jako na chvíli klidu, kdy nemusíte vůbec nic dělat. Nemyslete na to, že zase něco nestíháte nebo někam dorazíte pozdě. Zhluboka se nadechněte a srovnejte si myšlenky v hlavě. Přílišná netrpělivost v situacích, které neuspěcháte, vás zbytečně okrádá o energii a nikam vás neposune. Když si zvyknete takové situace přecházet s klidem, budete je lépe zvládat a ušetříte si spoustu nervů a stresu.

Plánujte si svou práci

Máte tolik práce, že nevíte, kam dřív skočit? Zkuste si ji pečlivě naplánovat. Každý den byste měli vědět, co máte udělat. Když si práci rozdělíte do několika částí, uvidíte, kdy přesně budete mít hotovo. Tím méně vámi bude cloumat netrpělivost. Často jsme totiž netrpěliví jen z toho důvodu, že nevíme, kdy bude náročný úkol, který máme rozpracovaný, hotov. A v momentě, kdy před sebou hrneme mraky práce, jsme nejvíc náchylní k stresu a netrpělivosti.

Nedělejte víc věcí najednou

Tento bod tak trochu souvisí s předchozím. Znáte to, ve snaze splnit spousty úkolů máte tendenci dělat více činností naráz. Tzv. multitasking (vykonávání více činností najednou) může být dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud jste například zvyklí při obědě vyřizovat e-maily, do toho voláte s partnerem a navíc si v hlavě sumírujete, co budete dělat dál, zaděláváte si na malér. Riskujete sníženou koncentraci, horší paměť a zbytečně si přiděláváte další stres. Odbavujte veškeré činnosti postupně. Jedině tak se naučíte trpělivosti a zbavíte se úzkostí z nedokončené práce.

Nesnažte se být za každou cenu dokonalí

Ze všech stran slyšíme, jak je důležité se neustále zdokonalovat. Chceme být lepší v práci, ve sportu, ve vaření a také chceme, aby nás měli lidé více rádi. Když se výsledky nedostaví brzy, cítíme velké zklamání a frustraci. Přitom stačí, když si vezmete k srdci notoricky známé přísloví „trpělivost přináší růže“. Znamená to, že když budete trpělivě den po dni zalévat malou rostlinku, vyroste z ní časem krásná a dokonalá růže. Obdobně to funguje i v životě. Nenechte se rozptýlit počátečními neúspěchy. Trpělivost je hodně i o víře a naději. Když si budete věřit, že něco dokážete a postupně si zatím půjdete, tak se váš sen splní. Pamatujte, že trpělivost vám pomůže dosáhnout čehokoliv bez ohledu na čas.


Zdroj: Shutterstock

Zaměřte se na to, co děláte rádi

Zapřemýšlejte nad svým životem a zkuste vyjmenovat, kolik různých činností děláte pro to, že musíte a kolik z nich děláte opravdu rádi. Vychází vám, že se spíše musíte do většiny aktivit nutit? Co takhle je omezit? Zaměřte se na činnosti, které vás opravdu baví a přinášejí vám radost. Co nejvíc si užívejte chvíle, kdy své oblíbené koníčky vykonáváte.

A rada na závěr?

Buďte při tréninku trpělivosti uvolnění. Jedině tak se svou trpělivost naučíte naplno využívat a budete z ní těžit spoustu benefitů. Snížíte svou hladinu stresu a budete celkově šťastnější.

Související