Motivace 17. dubna 2018

Jak děti vrátit zpět do offline světa

redakce 6 min 4582 přečtení

Odtáhnout děti od telefonu, potažmo počítače a PlayStationu, je lepší dříve, než později.

Závislost u dětí je problém, který i když s pomocí okolí překonají, negativně ovlivní především jejich psychický vývoj. Zásadní dopady můžeme sledovat na schopnosti vytvářet a udržovat reálné sociální vztahy i na vlastní sebehodnocení a sebedůvěru.

Než se začneme opírat do dětí a striktně jim zakazovat telefony, které jsme jim kdysi sami dali a než je vyhodíme od televize, před kterou jsme je posadili ještě dávno předtím, než vůbec chápali, o co v ní jde, zamysleme se.

Nejsou to jen naše děti, kteří mají telefon v ruce víc, než je zdrávo. Nejen oni žijí deformovanou realitou sociálních sítí. V mnoha případech se naši potomci chovají především podle našeho vzoru. Co od malička vidí? Můžeme se přetrhnout, když zaslechneme vyzvánění, každé pípnutí odvede naši pozornost od nich k telefonu. Když čekáme ve frontě, v koloně, když sedíme u televize, aniž bychom si to uvědomovali, máme mobil v ruce. Kontrolujeme důležité věci, většinou. Maily, jaké bude počasí, fotky, seznam nákupu, jaký recept uvařím, postupy, návody, doporučení. Děti jsou chytré a nás mají za vzory. Velmi rychle si nastaví, že co je důležité pro nás, je důležité i pro ně.

Pokud chcete měnit zajeté pořádky, které rozhodně v pořádku nejsou a získat pro vaše dítě opravdový čas pro plnohodnotný rozvoj, mějte věci pod kontrolou. Jejich telefony rozhodně také. Máme pro vás několik rad, jak společně a spokojeně udržet telefon v bezpečné interakci.

Jste rodič? Pak jste i vzor!

Začít se má vždycky u sebe. Než budeme chtít změnit okolí, zkusme týden předtím eliminovat naše používání telefonu. Pokud chceme mít trvalý a dobrý dopad na děti, jiná cesta není. Zapřemýšlejme nad tím, jaké chování v nich chceme posílit. Děti můžeme například naučit, že je možné radovat se i ze zvládání běžných denních úkolů.

Základem je odstranit telefon z ložnice a vrátit se k vynálezu jménem budík. Pokud máme prostoj a děti v dosahu, nekraťte si čas brouzdáním na telefonu. Postupovat dál můžete třeba tak, že zvolíte společný víkendový detox, dovolenou bez telefonů, offline večery u společenské hry nebo výtvarné činnosti.

zdroj: shutterstock.com

Základem úspěchu je komunikace

Až budete nastavovat nová pravidla, dodejte k nim dětem i vysvětlení. Je důležité, aby znaly dopady a rizika nadměrného užívání technologií. Desatero rozkazů dokáže nadiktovat každý. Správný rodič by měl navíc projevit co největší snahu, aby děti chápaly souvislosti. Jen tak mohou omezení vnitřně přijmout, a to jim umožní o věcech přemýšlet. Snáze také uvěří, že to děláte s dobrým úmyslem.

Každá změna má svůj čas

U menších dětí je poměrně snadné uhlídat, kdy se jim dostane telefon do ruky a co na něm dělají. U školáků a teenagerů to chce promyšlenější přístup. Odtržení od sociální reality je pro někoho možná až moc striktní. Opodstatněným argumentem je i fakt, že vrstevníci mohou začít šikanovat děti, které jsou mimo online svět. Situaci vyřešíte elegantně tím, že dítěti jasně vymezíte krátký ale pravidelný čas, kdy se může na telefonu realizovat. Existují aplikace, například „Moment“, která reportuje využitý čas na zařízení. Některé aplikace nebo zařízení mají také možnost nastavit omezení pro děti, zablokovat televizní kanály, nebo například na Youtube zamezit automatickému přehrávání. Snažte se situaci podchytit ze všech stran a udržet komplexní i případné postihy. Cílem je dítě vychovat, ne za každou cenu tyranizovat.

Nebojte se nudy

Zpočátku je vhodné připravit pro děti aktivity, které je zabaví. Zamyslete se, zda mají kolem sebe dostatek podnětných pomůcek na hru a experimentování. Na druhou stranu jsou od přírody velmi zvídavé a samy si rády najdou zábavu. Dopřejte jim podnětné okolí a ostatní už nechte na nich. Pokud by si opravdu nevěděly rady, použijte vlastní kreativitu a snažte se je zaujmout dlouhodobějším druhem aktivity. Nabídnout jim můžete i nový volnočasový kroužek, který jim snáze předurčí, čemu se věnovat dobrovolně i doma. 

Související