Motivace 27. dubna 2018

Dopis mému budoucímu já

redakce 5 min 2498 přečtení

Stojíte v situaci, kdy se necítíte dobře ve svém těle? Chcete mít lepší kondici, štíhlejší postavu a nezatěžovat zdraví přebytečnými kily? Jsou dvě cesty, jak se k nespokojenému stavu postavit.

Můžete čekat, zda vám časem zlepšení přinese vesmír, nebo vezmete zodpovědnost nad svým životem do vlastních rukou. Upozorňujeme, že ač je spoléhání na všemocný vesmír snadnější, může se stát, že v momentě vašeho přání bude zaneprázdněn a tužby zkrátka nevyslyší. Dny, týdny a měsíce, které marně strávíte pasivním čekáním na životní změnu, vám už nikdo nevrátí.

Přístup druhý je téměř jistý, ale má jedno zásadní úskalí. Není pro každého. Využít ho mohou jen ti, kteří se odváží žít budoucností a věci dělat záměrně tak, aby se opravdu staly. Podstatou je našlapovat jen takovými kroky, které vedou k jasnému cíli. Pokud ho máte alespoň hrubě načrtnutý v hlavě, gratulujeme. V tomto momentě se na něm dá skvěle pracovat. Jak? Napište o tom dopis. Komu? Sobě.

Staňte se manažery svého vlastního života

Slovo a písmo dokáže umocnit myšlenky. Ne nadarmo praví známé rčení, že co je psáno, to je dáno. Motivační dopis svému budoucímu já je prospěšnou technikou, která má za úkol maximálně využít vlastního potencionálu k provádění aktivních a přínosných změn. Máte chuť vydat se vstříc svému lepšímu já? Využijte osvědčenou techniku a napište sami sobě.

Perspektivu výhledu do budoucna ohraničte dobou šesti měsíců. Vyřkněte sami před sebou, jak na tom chcete za půl roku být a co pro to dokážete reálně udělat. Tyto střednědobé cíle vám dovolí přemýšlet realisticky. Důležité je stanovit si dosažitelné vize i postupy. Zvažte veškeré možnosti. Přílišná ambicióznost není na místě, protože nenaplnění obtížných úkolů může velmi snadno podlomit motivaci. Ta se lépe udrží pomalým ale pozvolným zdoláváním překážek.

Jak dopis strukturovat?

Ještě předtím, než si vezmete oblíbený zápisník a usednete na příjemné, ničím nerušené místo, vypnete si mobilní telefon a dopřejete si klid na řádky, které vám přivedou vysněnou budoucnost, uvědomte si následující. Nikdo jiný vás nezná lépe než vy sami. Intuice moc dobře ví, co je pro vás opravdu správné i jak se sebou dobře zacházet. Dovolte si k sobě být upřímní, protože píšete sami sobě a jen vy se můžete soudit.

„Mé drahé já, rád bych ti napsal o tom, jak se setkáme za šest měsíců.“ Takto můžete započít vaše sdělení. Nejprve napište, v jakém psychickém a fyzickém stavu se chcete potkat. Co tou dobou už bude naprostou součástí vašeho života, co si budete osvojovat. Jak se budete stravovat, jak často a jakým způsobem zahrnete do běžného dne pohyb a sport. Najdete si na pomoc odborníka na výživu, trenéra, necháte si připravit jídelníček na míru? Napište jen to, co svědomí vyhodnotí jako dosažitelné. Věci, nad kterými nemůžete mít kontrolu, vynechejte.

Pokračujte tím, v jaké situaci se nacházíte, co vám vadí, proč se necítíte dobře. Co vlastně stálo za potřebou konečně se pohnout z místa. Jaké máte zvyky, stravovací návyky, co vás frustruje, čím se cítíte být limitováni. Vyzpovídejte se z momentálních nepříjemných nálad a pocitů. Čím konkrétnější budete, tím snadněji se do neutěšené situace vžijete, až budete potřebovat připomenout, na jakou cestu a proč jste se vydali. V dopise tak najdete vlastní povzbuzení, kdykoli budete mít slabší chvilku.

Další fází jsou reálné odpovědi na stávající situaci a hledání dosažitelných cest k sepsanému cíli. Dejte dobré rady a pochvaly sami sobě, jako byste chtěli motivovat někoho jiného. Přemýšlejte i nad kritickými okamžiky, které vás mohou oslabit a rovnou si k nim připište, jak se s nimi chcete vypořádat.


Bez ohledu na to, jak neuspokojivá je vaše současní situace, pokud se rozhodnete aktivně žít, jste na jediné zaručené cestě, kde se budoucnost začíná stávat realitou právě teď. Dopis vašemu vlastnímu a lepšímu já si přečtěte, kdykoli se budete cítit na scestí, bez energie a silného odhodlání. Buďte si jisti, že co máte v hlavě, a teď už i na papíře, je opravdu možné. Mějte přitom na paměti, že už jen samotná cesta je cíl. Přejeme vám, abyste si ji užívali.

Související