Motivace 26. května 2017

Co dokáže silná a pevná vůle

redakce 7 min 1639 přečtení

S pevnou vůlí dokážete neuvěřitelné věci, téměř nemožné. Nezáleží na co svoji sílu a vůli zaměříte, pokud se rozhodnete něco opravdu dotáhnout do konce, nic vás nemůže zastavit. Svou vůli si můžete vytrénovat, stačí to správné odhodlání a motivace.

Paní Marcela hledala zdravý způsob, jak shodit nadbytečná kila, která ji tolik tížila. Všem těm “zaručeným dietám” z časopisů a televize už nevěřila, věděla, že tudy cesta pro ni nevede. Švagrová jí vyprávěla o své kamarádce, která díky pomoci poradkyně z Cambridge Weight Plan konečně zhubla a to bez jojo efektu. Marcelu příběh i výsledky této kamarádky tak nadchly, že zatoužila tento způsob hubnutí také vyzkoušet a vyřešit tak své dlouholeté problémy s váhou. „Říkala jsem si a hlavně doufala, že s odbornou pomocí a pravidelnými kontrolami, jak mi to jde, to už určitě zvládnu,” popisuje Marcela své tehdejší myšlenky. Našla si tedy nejbližší výživovou poradkyni ve svém kraji a dohodla si první schůzku. Během více než hodinového povídání se poradkyni Martině Pavlíkové svěřila se svými problémy, stravovacími návyky i životním stylem. Po pečlivé konzultaci i přeměření jí poradkyně sestavila výživový plán přímo pro ni. Domluvily se spolu na pravidelných kontrolních a konzultačních schůzkách a Marcela započala nelehkou cestu za svým zdravým a štíhlým tělem.  

„Rozhodla jsem se všem ukázat, že to zvládnu!”  

Paní Marcela byla postavena před krutou realitu – měla by zhubnout téměř polovinu své původní váhy. Poradkyně spočítala, že její ideální váha je kolem 55 až 59 kg. Ručička její váhy se přitom nacházela na hodnotě 106 kg. Hnacím motorem k opravdovému zhubnutí na začátku pro ni byly i nevkusné a nemístné komentáře o její postavě ze strany kolegů. „Některé komentáře kolegů byly opravdu zlé. Mysleli si, že je neslyším, ale mě to mrzelo a dost se mě to dotklo. Tak jsem si řekla, že jim všem teprve ukážu a do diety se zabrala ještě víc,” vzpomíná dnes Marcela. Vše důsledně dodržovala a nic neporušila, i když například vaření pro rodinu bylo dle jejich slov zvláště na začátku hodně těžké. „Představte si všechny ty lákavé vůně. Jídla, která jsem pro rodinu vařila za mě ochutnával můj muž nebo děti. Ale vždy, když jsem si připomněla, proč to dělám, jsem pokušení odolala,” popisuje první týdny hubnutí. Pravidelné týdenní konzultace s poradkyní jí hodně pomáhaly. Nechtěla selhat sama před sebou ani před ní. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, za první měsíc shodila bez cvičení 10 kg.

Zpátky do trička!

Marcela se naučila pít jen černou kávu, vynechala úplně cukr, čaje i alkohol. Když přišla chuť na čokoládu, tak si dle rad poradkyně dala ten den čokoládový koktejl nebo speciální tyčinku. Večerní chutě buď zaspala nebo si dala žvýkačku bez cukru. „Ale nejdůležitější ze všeho je vůle a prostě to vydržet,” radí s úsměvem Marcela. Za shozená kila se vždy odměnila a koupila si něco hezkého. Radost jí dělalo kromě ubývajících kil i to, když se najednou vešla do oblíbeného trička, co jí už léta nebylo. Nebo že se při hraní s vnoučaty již tak nezadýchá.

Jojo už jen v dětských hrách

Po 7 měsících pečlivého dodržování výživového plánu paní Marcela nakonec zhubla úctyhodných 47 kg. Dnes je to již více jak dalších 8 měsíců od toho, co se zbavila nadbytečných kil a stále si svou vysněnou váhu drží. Žádný jojo efekt se nekoná. Jediné jojo co teď zná, je to, s kterým si hrají její vnoučata. Zásadně změnila svůj životní styl, dnes už jí vše, ale s rozumem. Ví, že když jeden den zhřeší, tak si druhý den přidá pohyb nebo si místo jednoho jídla dá koktejl. Se svou výživovou poradkyní Martinou se ovšem vídají stále, ale dnes jsou to už spíše taková přátelská posezení či telefonáty s radami, jak si v klidu užít například oslavu narozenin beze strachu z přibrání.

Paní Marcela se opět naplno těší ze života díky své pevné vůli. Věnuje se svým vnoučatům, se kterými si může bez obav a zdravotních omezení hrát. Dlouhé procházky s jejím pejskem už nejsou utrpení, ale velká radost. Dokonce si vyzkoušela roli modelky na módních přehlídkách. „Známí, kteří mě delší dobu neviděli, mě na ulici nepoznávají. Už se opět ráda fotím a plavek se nebojím,” říká spokojeně paní Marcela.

Související