Motivace 30. června 2018

Chcete žít spokojený život? Zatočte s prokrastinací

redakce 5 min 1348 přečtení

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Tak zní jedno moudré přísloví a má něco do sebe. Kolikrát jste se přistihli, že jste nepříjemné úkoly odložili na neurčito, a poté je v potu tváře rychle doháněli? Neúměrnému stresu můžete lehce předejít, když se naučíte, jak svou práci neodkládat. Poradíme vám, jak na to.

Co je prokrastinace a proč jí tolik podléháme?

Prokrastinace je chorobné odkládání úkolů, do kterých se nám zrovna dvakrát nechce. Často se musíme do některých činností nutit, jako např. domácí práce, nákup jídla, učení se na zkoušku, apod. Je zákeřná v tom, že po odložení úkolu se dostaví pocit úlevy a ten umí být velice nakažlivý. Proto tak rádi dáváme přednost věčnému odkládání – abychom si zkrátka ulevili. Prokrastinující člověk má před sebou důležitý úkol, který musí splnit. A to co nejdřív. Jenže zrovna v tu chvíli, kdy má na úkol čas, se začne věnovat úplně jiným činnostem. Studenti například dávají přednost uklízení a sledování seriálů před psaním seminárek. Prokrastinací trpí i pracující. Jistě jste někdy zažili, že před vámi v práci ležel nepříjemný úkol, ale vy jste raději dali přednost jiné činnosti a šéfovi se vymluvili, že nestíháte. Možná si říkáte, že za to nemůžete, že jste prostě od přírody líní. Avšak prokrastinace není jen obyčejná lenost. Člověk, který prokrastinuje, dělá všechno okolo, jen ne to, co by měl, zatímco lenivec nedělá vůbec nic.

Jak můžete s prokrastinací zatočit?

Plánujte

V práci na vás čeká měsíční uzávěrka, děti potřebují vyrobit kostým na maškarní a pojištění nového auta se také nezařídí samo. Nepříjemnou pravdou je, že mnohdy máme na svých bedrech naloženo víc než je zdrávo. Abyste nabitý týden přežili ve zdraví, uděláte nejlépe, když si všechny činnosti naplánujete. Napište si je na papír a seřaďte je podle priority. Nejdůležitější úkol se snažte splnit třeba v pondělí, a tak postupujte celý týden. Ideálem je se do víkendu zbavit všech starostí, abyste si volný čas mohli s rodinou naplno užít. Honit se pořád za něčím totiž nebaví nikoho.

Práci si rozdělte

Je dobré, když si práci vhodně rozdělíte do několika fází. Na úkolu se vám bude snáze pracovat, když uvidíte, kolik vás toho ještě čeká. A také vám to půjde víc od ruky.


Zdroj: Shutterstock

Nejdůležitější úkoly plňte ráno

Ty opravdu nejméně příjemné a nejnáročnější úkoly byste měli udělat hned ráno nebo dopoledne. Pokud si je totiž nastřádáte na závěr pracovního dne, snadno se vám stane, že je budete muset udělat těsně před odchodem z práce a pravděpodobně se v ní i zdržíte. To vám na dobré náladě moc nepřidá. 

Odpočívejte

Naučit se odpočívat může být někdy těžké. Zvláště, pokud patříte mezi hodně aktivní jedince a jste zvyklí, že se o všechno musíte starat vy a nikdo vám doma nepomůže. Pamatujte, že neustálý shon se na vás může neblaze podepsat. Zkuste si během práce dělat pravidelné pauzy. Zvedněte se ze židle, projděte se a na chvilku se od práce odpoutejte. Dopřejte si výživnou svačinku (ovoce nebo oříšky) a napijte se sklenice vody. Tím doplníte energii potřebnou na další smršť úkolů.

Proč se vyplatí s prokrastinací zatočit?

Patrně největší český odborník na prokrastinaci Petr Ludwig poukazuje hned na několik výhod, které s sebou skoncování s tímto zlozvykem přináší. Lidé, kteří svou práci neodkládají, mají víc energie, jsou více motivovaní a hlavně – jsou šťastnější. Když úspěšně dokončíte náročný projekt, pocit z dobře odvedené práce vás naprosto omámí. Vyplaví se vám hormon dopamin, kterému se právem přezdívá hormon štěstí. Za pořádnou dávku dobrého pocitu se vyplatí občas zatnout zuby a práci neodkládat. Budete pak mnohem víc v pohodě a také zvýšíte svůj pracovní výkon. Tak co, ještě stále chcete něco donekonečna odkládat, nebo dáte přednost pohodě a spokojenému životu?

Související