Motivace 9. července 2018

6 rad, jak se zbavit přílišných očekávání

redakce 4 min 5056 přečtení

Stalo se vám někdy, že jste od druhých měli určitá očekávání a oni je nesplnili? Byli jste pak naštvaní, smutní, možná cítili i zlost. Tyto negativní pocity nám ale zbytečně komplikují život. Základem je nehledat hned chybu v druhých, ale umět si připustit, že jsme očekávali příliš. Přinášíme vám 6 tipů, jak takové situace zvládat a udržet si pozitivní náladu.

1. Neočekávejte od druhých, že budou jednat stejně jako vy

Jedno si uvědomte - druzí lidé jsou jiní než vy. Jinak se chovají a přemýšlejí. Každý si neseme své zkušenosti a přístup k životu. Z rodiny máme naučené vzorce chování, které očekáváme i od druhých. Jestliže vaše maminka byla obětavá žena a udělala pro vás první poslední, nejspíš očekáváte, že se tak bude chovat vaše nejlepší kamarádka nebo nadřízená v práci. Jenže ani jedna z nich není jako vaše maminka, která byla dokonalá. Ale to neznamená, že by byla chyba na straně kamarádky nebo šéfové. Vy máte zkrátka určitou představu o tom, jak by se správná žena měla zachovat. A to je právě velký omyl. Nečekejte, že každý do vaší představy o ideálním člověku zapadne. Čím dříve si uvědomíte, že každý člověk je jiný, tím spíše budete brát věci s nadhledem.

2.Je důležité ostatní dobře poznat

Položili jste si někdy otázku, jak moc dobře znáte lidi ve svém okolí? Jaký je váš partner doopravdy? A co třeba vaše kamarádka? Lidé, kteří citově vydírají, manipulují a jsou zaměřeni jen sami na sebe pro vás nikdy nic dobrého neudělají. Čím dříve takové osoby prokouknete, tím lépe. Nebudete od nich očekávat velkou pomoc a budete vědět, že se máte obrátit na někoho jiného.

Zdroj: Shutterstock

3. Řekněte, co máte na srdci

Znáte to. Přijdete domů a děti mají v pokojíku binec, že začnete přemýšlet, po kom ty děti vlastně jsou. Do večera čekáte, že si pokoj uklidí, ale oni tomu nepořádku ještě přidají rozházené ponožky navrch. To nevydržíte a děti pokáráte, jak to, že si neuklidily. A tady je třeba si položit otázku - měly děti správné instrukce? Řekli jste jim, aby si uklidily? Pokud ne, nemůžete čekat, že je to napadlo samotné. Vždyť jsou to děti. Dostávat svým povinnostem se teprve učí. Nebo jste zadali kolegovi v práci úkol, ale on jej nesplnil, nebo pouze částečně. V takové situaci byste si měli s kolegou promluvit a vysvětlit mu, co přesně jste po něm chtěli a do kdy měl být úkol hotový.

Když ostatní nevědí, co mají přesně dělat, nečekejte, že vám vyhoví dle vašich představ. Lidé prostě neumí číst myšlenky a do hlavy vám nevidí. Takže až příště budete od dětí nebo kolegů něco chtít, prostě jim to řekněte a buďte co nejvíc konkrétní.

4. Každý chybuje

I mistr tesař se někdy utne. Znamená to, že i když máte kolem sebe nezištné lidi, ne vždy se jim podaří pro vás udělat maximum, když to zrovna potřebujete. Lidé nejsou stroje a často chybují. Někdy třeba nemají svůj den, nebo nestíhají. Neznamená to, že si na vás neudělají čas třeba příště. Ruku na srdce - vy také vždycky všem vyhovíte na 100%?

5. Naučte se být na druhých nezávislí

Je jasné, že lidský kontakt potřebujeme. Člověk je společenský tvor a bez druhých se neobejde. Zbystřete ale v případě, kdy se na ostatní až moc spoléháte. Chodíte vždycky do kina s přáteli a sami byste to jinak nezvládli? To není dobře. Musíte umět jednat i na vlastní pěst a být schopní si věci zařídit sami. Naučte se být nezávislí. Jedině tak budete skutečně šťastní a objevíte v sobě ohromný potenciál.

6. Snažte se z nenaplněných očekávání poučit

Nebuďte hned zklamaní, když vše nevyjde podle vašich představ. Můžete se z toho poučit a příště budete lépe připraveni na to, co očekávat. Lépe odhadnete situaci a budete ji zvládat s přehledem.

Související