Zdraví 8. června 2018

3 nejúčinnější přírodní antibiotika a jak je používat

redakce 6 min 3475 přečtení

Kdo by neznal klasická antibiotika. Poradí si s obtížnou angínou, předepisují se na záněty ucha, močových cest nebo silné kožní vyrážky. A jak to tak vypadá, penicilín dodnes patří k jednomu z nejlepších objevů všech dob. Jenže – čeho je moc, toho je příliš. 

Nadužívání antibiotik vede k tomu, že bakterie začnou vůči nim být odolné. Antibiotika pak prostě nezaberou tak snadno, jako dřív. Naštěstí můžete najít účinné léky i v přírodě. Existují hned tři přírodní antibiotika, která jsou osvědčená a kromě našich babiček na ně nedali dopustit ani staří Číňané nebo Indiáni. Zamilujete si je hned z několika důvodů. Přírodní antibiotika oproti těm moderním stojí zlomek ceny, můžete si je vypěstovat, neničí střevní mikroflóru a jsou šetrná k životnímu prostředí. Pojďme se podívat, po jakých přírodních produktech byste měli sáhnout, pokud se cítíte mizerně a nejste ve své kůži. 

Česnek

Běžná potravina, kterou má doma snad každý. Pokud vlastníte zahrádku, máte tu výhodu, že si jej můžete vypěstovat sami. Česnek přirozeně dezinfikuje, umí si poradit i se záněty a dokáže skvěle posílit celý organismus.

Česnek obsahuje spoustu minerálů a vitamínů, ale nejúčinnější látkou, která je zodpovědná za veškerá léčitelská kouzla, je allicin. Nejlepší užitek z česneku mít budete, když jej ponecháte v syrovém stavu, protože vařením se z něj cenné látky vytrácí. Česnek rozmačkejte. Tím se z něj uvolní co nejvíce allicinu. Pokud vás škrábe v krku, cítíte se slabě a nemocně, žvýkejte 3 stroužky najednou dvakrát až čtyřikrát denně. 

Zázvor

Zázvor je dalším skvělým pomocníkem v boji proti chřipce a nachlazení. Věděli jste, že jeho celý název zní zázvor lékařský? To nemůže být náhoda. Zázvor má podobné účinky jako česnek - působí protizánětlivě, bojuje proti virům a podporuje pocení, což se hodí obzvláště při chřipce nebo nachlazení. Dokonce zlepšuje trávení, když vás například bolí břicho.

Lék ze zázvoru si můžete připravit velmi jednoduše – uvařte si čaj. Vezměte kus kořenu velkého jako palec, oloupejte jej a nastrouhejte. Takto připravený zázvor přelijte horkou vodou, nechejte 10 minut vylouhovat a zázračný nápoj je hotový. Do čaje si můžete přidat lžičku medu nebo plátek citronu pro dochucení.

Med

A na závěr si dáme sladkou tečku.

Mezi přírodními antibiotiky najdete i med. Zatímco česnek a zázvor pořídíte snadno, u medu musíte být s výběrem obezřetní. Vždy hledejte med, u kterého je jasně uvedená země původu. Zbystřete, pokud je na etiketě uvedeno, že se jedná o směs medů – nevíte, z čeho je v takovém případě med vyrobený. Nejlépe uděláte, když si med koupíte od místního včelaře.

Med je čistý přírodní produkt a účinný tradiční lidový lék. Odpovídá zdravé výživě a celkově zvyšuje přirozenou odolnost lidského organismu. Má dobrý vliv i na ledviny, močové cesty a měchýř, urychluje filtraci tekutin, zabraňuje tvorbě otoků, písku a kamenů.

S medem se nejlépe manipuluje, když je tekutý. Snadno jej přidáte do čaje, jogurtu, ovesné kaše, namažete na pečivo – prostě tak, jak máte nejraději. Pokud si domů přinesete tuhý med, v žádném případě jej nedávejte do mikrovlnky. Med byste totiž připravili o veškeré cenné látky, které obsahuje. Raději med nechejte roztát tak, že jej připravíte ve vodní lázni. Sklenici s medem postavte do hrnce s teplou, nikoliv vroucí vodou.

Máte nějaké osvědčené tipy na přírodní léky, které vás zaručeně postaví na nohy? Pochlubte se s nimi na našich sociálních sítích.

Související